“İctimai Şuraların fəaliyyətinə dair Bələdçi”
Bu vəsaitin məqsədi mövcud İctimai Şuraların səmərəliliyinin artırılması və yeni İctimai Şuraların yaradılmasına töhfə verməkdir. Vəsaitə İctimai Şuraların fəaliyyətinə aid 17 sənəd nümunəsi əlavə edilmişdir.
Vəsaitin müəllifi “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondunun prezidenti Əliməmməd Nuriyev və ekspert Rəna Səfərəliyevadır.
Rəyçilər Qeyri-kommersiya hüququ üzrə Beynəlxalq Mərkəzin vitse-prezidenti Natalia Bourjaily  və MG Consulting şirkətinin rəhbəri, QHT Qanunvericiliyi üzrə ekspert,  h.ü.f.d. Məhəmməd Quluzadədir.
Bu vəsait Amerika Birləşmiş Ştatlarının Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) maliyyə dəstəyiə nəşr olunub. Nəşrin məzmunu MG Consulting MMC-yə məxsusdur.

"Guide on the activities of Public Councils"
The purpose of this fund is to increase the efficiency of existing Public Councils and contribute to the creation of new Public Councils. 17 samples of documents related to the activities of Public Councils were attached to the fund.
The authors of the material are Alimammad Nuriyev, President of the Foundation for Constitutional Studies, and Rena Safaraliyeva, an expert.
Reviewers include Natalia Bourjaily, Vice President of the International Center for Nonprofit Law, and MG Consulting CEO, NGO Legislation Expert, Ph.D. It is Mohammad Guluzade.
This publication was published with the financial support of the United States Agency for International Development (USAID). The content of the publication belongs to MG Consulting LLC.